Fortum alustab Pärnu esimese jahutusjaama ehitamist

Pärnu esimene jahutusjaam kerkib aadressil Lai tn 1 vana jaotussõlme hoone asemele. Kaugjahutuse projekti plaan näeb ette 7-megavatise jahutusjaama ehitamist ning kuni 1-kilomeetrise jahutusvõrgu rajamist sellesse piirkonda.

Jahutusjaam hakkab jahutuse tootmiseks kasutama nii traditsioonilisi tööstuslikke jahutusseadmeid kui ka Pärnu jõe külma vett vabajahutuse allikana. Erinevate lahenduste paindlik kombineerimine erinevatel aastaaegadel võimaldab optimeerida külmamasinate töörežiime ja võimsust, mistõttu on võimalik klientidele pakkuda tõhusat, keskkonnasäästlikku ning jätkusuutlikku lahendust. Võrreldes lokaalsete jahutuslahendustega võimaldab kaugjahutus säästa keskkonda tarbides 67% vähem ressursse, 70% vähem elektrit ja eraldades 72% vähem CO2-te.

Fortum Eesti AS-i juhatuse esimees Margo Külaots sõnas: ”Pärnu kesklinn on kaugjahutuse arendamiseks väga sobilik piirkond. Siin on piisavalt tihedalt äri- ja kaubandushooneid ning kultuuriasutusi, mis vajavad jahutust, et hoones oleks mõnus olla”. "Oleme rajanud juba kaks jahutusjaama Tartusse ning nende kogemuste ja teadmiste baasil tahame sama pakkuda ka klientidele Pärnus, ” lisas Külaots.

Fortum Eesti AS-i tootmis- ja jaotusjuht Marko Reigo sõnas: "Meie tootmisportfelli lisandub nüüd sooja, elektri ja auru kõrvale neljas toode - jahutus. Neljanda tootega saame hakata kliente varustama järgmise aasta alguses. Vana jaotussõlme lammutustööd algavad lähinädalail ning kogu kaugjahutusprojektiga plaanime valmis saada selle aasta lõpuks."

Mis on kaugjahutus?

Kui kaugkütte eesmärk on varustada kliente soojaga, siis kaugjahutuse eesmärk on hoopiski vastupidine - toota +6-kraadist jahutusvett ja varustada sellega neid, kes vajavad oma tegevuses jahutust. Peamiselt vajavad sellist jahutust kaubanduskeskused, ärihooned, kultuuriasutused, spa-d vms. Kaugjahutuse eeliseks on kliendi juures paiknevate seadmete kompaktsus - need võtavad vähem ruumi. Klient ei pea paigaldama hoone katusele või ruumidesse arvukaid mürisevaid konditsioneere ega kompressoreid, mis tähendab vähem müra ning klient saab ruumi kasulikumalt oma äri heaks kasutada. Kaugjahutuse kasutamiseks ei ole vaja kliendil suure võimsusega elektriühendusi, mida vajavad lokaalsed lahendused. Kaugjahutuse eeliseks on ka töökindlus ja efektiivsus, sest jahutuse tootmiseks kasutatakse vastupidavamaid ja efektiivsemaid tööstuslikke jahutusseadmeid. Lisaks on selline jahutus kasulik ka keskkonnale, mitmetes olemasolevates jahutussüsteemides kasutatakse külma tootmiseks freoone, mis on tugevad kasvuhoonegaasid ning lekkimisel tekitavad palju kahju. Kaugjahutuse kasutuselevõtuga vähendatakse ka seda riski.

Lisainfo:

Margo Külaots

Fortum Eesti AS, juhatuse esimees

margo.kylaots@fortumtartu.ee

+372 505 2986

Marko Reigo

Fortum Eesti AS, tootmis- ja jaotusjuht

marko.reigo@fortum.com

+372 5343 9232